Bukovje

Bukovje

Veterani vojne za Slovenijo smo 11. septembra obiskali Dravograd, kjer smo se seznanili s pomembnimi zgodovinskimi dogodki. Že sam datum strokovne ekskurzije je pomemben. 11. septembra so islamski teroristi izpeljali kar nekaj akcij v Ameriki, najodzivnejši je bil napad na stolpnici v New Yorku. Po 11. septembru se je marsikaj spremenilo, protiteroristični ukrepi so nam močno zagrenili življenje. Omejevale so se določene svoboščine, katerih izvajanje je bilo prej  samoumevno. 

COVID 19 ne uvrščamo med teroristična dejanja, vendar ukrepi za zajezitev posledic te epidemije tudi močno posegajo v človekove pravice in državljanske svoboščine. Žal.

Pred prihodom  v Dravograd smo se zaustavili v gostišču Repolusk v bližini Vitanj, kjer se nahaja CENTER  NOORDUNG Hermana Potočnika, znanstvenika. Poznamo ga kot slovenskega raketnega inženirja, vojaškega častnika, pionirja kozmonavtike, vesoljskih poletov in tehnologij. Žal nam program ni dopuščal, da bi si center ogledali, ogled centra pa močno priporočam.

Preko Slovenjega Gradca smo hitro prispeli v Dravograd, v baročni dvorec Bukovje, ki je umeščen v slikovito ravnico na desnem bregu Drave pop pohorskim gozdnim pobočjem Bukovja. S kulturno dediščino dvorec spominja na njegove zgodbe vse od 18. stoletja, pred njim pa se srečujemo z zgodovino gradu Pukštajn, redkeje prevedeno grad Bukovje, ki je bil zgrajen okoli leta 1200. Po požaru leta 1706 ni bil več obnovljen.

Če imate srečo in naletite na vodnika Jožefa, vam bo obisk Bukovja še dolgo ostal v spominu. Glede na to da smo bili udeleženci ogleda dvorca veterani, je bil večji del predstavitve posvečen nastajanju naše države, tako rekoč novejši zgodovini.

Baročni dvorec je preživel tri vojne, po končani 2. svetovni vojni so bili v njem nastanjeni vojaki JLA. Garnizija je pokrivala skoraj vse karavle na meji z Avstrijo. Konec 80. let je bil  močno obnovljen, prenovo pa doživlja tudi zadnjih nekaj let. V času osamosvojitvene vojne je garnizija štela skoraj 500 vojakov in oficirjev. Z ogledom filma in pričevanjem Jožefa smo  se seznanili s potekom bojev za  zaustavitev kolone JLA, ki je hotela iz smeri Maribora priti na pomoč dravograjski garniziji pri prevzemu mejnih prehodov z Avstrijo. Teritorialna obramba Dravograda je s pomočjo teritorialcev bližnjih občin, celo Velenja, uspešno zaustavljala in zaustavila napredovanje JA. Vsekakor je bil cilj naše strokovne ekskurzije, da se spoznamo z delovanjem teritorialne obrambe v času osamosvojitvene vojne na območju Dravograda dosežen.

Zgodovina nastajanja naše države je tudi zgodovina vasi Libeliče v obdobju 1920-22, ki smo jo obiskali po ogledu dvorca Bukovje. Libeličani so se s svojimi izjemnimi dejanji zapisali v slovensko zgodovino kot svetel zgled narodne zavednosti, poguma in neuklonljive vztrajnosti. Prebivalci Libelič in sosednjih vasi so od nekdaj veljali za trdne Slovence. Na plebiscitu so se jasno opredelili za priključitev  k matični domovini, žal so bili del cone A  in  po 10. oktobru 1920 priključeni k Avstriji. Tedaj je bil to začetek njihovih izjemnih dejanj. Avstrijske oblasti in nove meje Libeličani niso   priznali. Z odločnim uporom jim je uspelo. Čez dve leti so jih priključili matični domovini. Libeličani so še danes ponosni na ta zgodovinski dogodek. V vasi smo si ogledali plebiscitno sobo - plebiscitni muzej, kmečko zbirko, staro šolsko učilnico in črno kuhinjo.

Uspešno strokovno ekskurzijo smo zaključili s tovariškim srečanjem in izmenjavo izkušenj iz današnjega življenja in nastajanja naše prelepe domovine.