Poročilo

Kamnik

POROČILO O DELU OBMOČNEGA ZDRUŽENJA VETERANOV VOJNE ZA SLOVENIJO  KAMNIK – KOMENDA V LETU 2021

PREDLOG

Člani Območne zveze veteranov smo v letu 2021 imeli izredne težave pri realizaciji programa zaradi že poznanih omejitev zaradi korona virusa. Uspeli smo se udeležiti oziroma organizirati kar nekaj  prireditev. Največja udeležba pa je bila na proslavi v spomin na 30 let osamosvojitvene vojne na Veliki Lašni. Na tej prireditvi smo odkrili spominsko ploščo na hiši…….. in tudi podelii spominslka priznanja Vojašnica  91 pripadnikm 2 čete 551 Odreda za posebne namene. Priznanja je podelil  Matej Tonin, minister za obrambo , ki je bil tudi slavnostni govornik

Na rednem letnem zboru smo organizirali v začetku marca in sicer na daljavo  z uporabo pisemskih pošiljk preko pošte. Kljub temu , da smo to izvedli prvič nismo imeli posebnih težav  je pa bilo neka več stroškov za pošto. Srečali smo se tudi na srečanju članstva v Komendi, ki smo ga namesto v maju organizirali v juniju s kulturnim programom pri spominskem obeležju pred zgradbo občine Komenda.

Tudi vsakoletno streljanje z MK puško v Špitaliču , ki ga organiziramo v spomin na delovanje MSNZ v očini Kamnikii in v čast občinskemu prazniku v mesecu marcu smo preložili v Junij in tekmovanje uspešno izvedli. 

Preko 60 članov se je udeležilo  tudi proslave ob dnevu državnosti.  in preko 50 proslave v Golicah. Proslavo ob dnevu suverenosti smo konec oktora uspešno izvedli. Glavni govornik je bil predsednik ZVVS general Ladisav Lipič

Člani društva vsako leto obiščemo tudi enega izmed krajev v Sloveniji, kjer so se  odvijali pomenbni dogodki iz osamosvojitvene vojne. Letos nas je  v septembru pot popeljala na območje, ki ga pokriva območno  združenje vetreranov vojne  Dravgrad.

Pred prihodom  v Dravograd smo se zaustavili v gostišču Repolusk v bližini Vitanj, kjer se nahaja CENTER  NOORDUNG Hermana Potočnika, znanstvenika. Poznamo ga kot slovenskega raketnega inženirja, vojaškega častnika, pionirja kozmonavtike, vesoljskih poletov in tehnologij. Žal nam program ni dopuščal, da bi si center ogledali, ogled centra pa močno priporočam.

Preko Slovenjega Gradca smo hitro prispeli v Dravograd, v baročni dvorec Bukovje, ki je umeščen v slikovito ravnico na desnem bregu Drave pop pohorskim gozdnim pobočjem Bukovja. S kulturno dediščino dvorec spominja na njegove zgodbe vse od 18. stoletja, pred njim pa se srečujemo z zgodovino gradu Pukštajn, redkeje prevedeno grad Bukovje, ki je bil zgrajen okoli leta 1200. Po požaru leta 1706 ni bil več obnovljen.

Če imate srečo in naletite na vodnika Jožefa, vam bo obisk Bukovja še dolgo ostal v spominu. Glede na to da smo bili udeleženci ogleda dvorca veterani, je bil večji del predstavitve posvečen nastajanju naše države, tako rekoč novejši zgodovini.

Baročni dvorec je preživel tri vojne, po končani 2. svetovni vojni so bili v njem nastanjeni vojaki JLA. Garnizija je pokrivala skoraj vse karavle na meji z Avstrijo. Konec 80. let je bil  močno obnovljen, prenovo pa doživlja tudi zadnjih nekaj let. V času osamosvojitvene vojne je garnizija štela skoraj 500 vojakov in oficirjev. Z ogledom filma in pričevanjem Jožefa smo  se seznanili s potekom bojev za  zaustavitev kolone JLA, ki je hotela iz smeri Maribora priti na pomoč dravograjski garniziji pri prevzemu mejnih prehodov z Avstrijo. Teritorialna obramba Dravograda je s pomočjo teritorialcev bližnjih občin, celo Velenja, uspešno zaustavljala in zaustavila napredovanje JA. Vsekakor je bil cilj naše strokovne ekskurzije, da se spoznamo z delovanjem teritorialne obrambe v času osamosvojitvene vojne na območju Dravograda dosežen.

Zgodovina nastajanja naše države je tudi zgodovina vasi Libeliče v obdobju 1920-22, ki smo jo obiskali po ogledu dvorca Bukovje. Libeličani so se s svojimi izjemnimi dejanji zapisali v slovensko zgodovino kot svetel zgled narodne zavednosti, poguma in neuklonljive vztrajnosti. Prebivalci Libelič in sosednjih vasi so od nekdaj veljali za trdne Slovence. Na plebiscitu so se jasno opredelili za priključitev  k matični domovini, žal so bili del cone A  in  po 10. oktobru 1920 priključeni k Avstriji. Tedaj je bil to začetek njihovih izjemnih dejanj. Avstrijske oblasti in nove meje Libeličani niso   priznali. Z odločnim uporom jim je uspelo. Čez dve leti so jih priključili matični domovini. Libeličani so še danes ponosni na ta zgodovinski dogodek. V vasi smo si ogledali plebiscitno sobo - plebiscitni muzej, kmečko zbirko, staro šolsko učilnico in črno kuhinjo.

Uspešno strokovno ekskurzijo smo zaključili s tovariškim srečanjem in izmenjavo izkušenj iz današnjega življenja in nastajanja naše prelepe domovine.

Veliko pozornost namenjamo  sodelovanju z drugimi veteranskimi organizacijami  in domoljubnimi društvi v občini, kjer nam je uspelo da si dopoljnujemo svoje programe; mnogi smo se udeležili tudi njihovih prireditev.

Skupno organiziramo tudi sodelovanje z mladimi iz kamniških osnovnih šol. Osrednja dejavnost je natečaj pisnih in likovnih del na temo domoljublja. Za zakjuček natečaja organiziramo razstavo najboljših del, ki pa je bila letos pripravljena in postavljena pa jo žal zaradi korona virusa nismo mogli odpreti za javnost. V septembru nam je uspelo organizirati skupaj z osnovno šolo M. Vere

strokovno ekskurzijo otrok v Pivko, kjer so si ogledali vojaški muzej in ecco muzej presihajočih pivških jezer.

Od ostalih aktivnosti naj omenimo še, , udeležba na Maistrovem pohodu v Kamniku, pohodu na Šipek, tradicionalnem pohodu na Triglav, udeležba na proslavah v Češnjicah in na Menini planini, Prevojah in pohoda ob svetovnem dnevu miru v Ljubljani.

V novembru smo se udeležili komemoracij ob dnevu mrtvih. Obiskali smo vsa  postavljena spominska obeležja in skupaj z županom še spomenik Rudolga Maistra.

Enota za protokol je v tako kot vsako leto tudi v letu 2021 sodelovala na proslavah ob Občinskemu prazniku, ob dnevu državnosti  pa na osrednji občinski proslavi in proslavah v Trzinu in Ljubljani, Menini planini, Šipku, Prevojah in Golicah. Enota za protokol je bila prisotna tudi na več pogrebih in komemorativnih svečanostih.

V letu 2021 smo  imeli pet rednih in eno izredno sejo predsedstva. Veliko pozornost smo namenili planiranju aktivnosti in izvedbi planiranih akcij v letu 2021.

Za realizacijo programa smo morali   tudi v letu 2021 poiskati dodatne finančne vire, saj nam sredstva, ki jih pridobimo na javnih razpisih   občin Kamnik in Komenda ne zadoščajo za izpeljavo celotnega programa.

                                                                                                       

Predsednik

Mag. Zvonko Cvek